Autor


Radim Zeman
  Recenze: Siemens CX65 - elegantní střed
Vydáno dne:  08.07.2004
Průměrné hodnocení:  
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.8333   3 (hodnoceno 246x)
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.8333
 
recenze

Po megarecenzi telefonu M65 přinášíme další test dlouho očekávané CX65, která právě přichází do prodeje v České Republice. CX65 má velké ambice stát se jedním z nejprodávanějších telefonů ze stáje Siemens pro letošní rok. Seznamte se v recenzi s jejími trumfy.

Jak to tedy je?

CX65 je už svým specifickým označením zvláštně zařaditelný mobil. Není to úplná střední třída "C", ale nedá se ani zařadit pod kategorii vyšší, protože neoplývá některými funkcemi dražších modelů. X je právě to písmenko, které naznačuje, že tento dravec nebude jen tak nějaký telefon, který se chce ztratit v davu mnoha jiných. Strategií Siemens je, že CX by mělo být mezistupněm mezi C a S a mělo by být chápáno jako "manažerský telefon střední třídy".
Co lze stoprocentně říci, že CX65 nasadí hodně vysokou laťku konkurenčním telefonům v segmentu střední třídy. Za cenu kolem 8000,- Kč jen stěží bude hledat konkurenci v novinkových přístrojích. CX65 totiž dostala do vínku skoro všechno potřebné funkční vybavení a dokonce i něco navíc.

Oficiální fotografie

Líbí se

Snad i zapřísáhlý fanoušek konkurenčních značek, musí při kontaktu s CX65 znalecky zabrblat, že tento telefon se skutečně i po vzhledové stránce velice povedl. Ladné křivky, kombinace stříbrné, bílé a šedé spolu s velkým displejem a elegantním prolisem kryjícím reproduktor, z něj dělají lva mobilních salónů. Zcela jistě při pohledu na CX65 vyvstane stará pravda, že vzhled výrobku rozhoduje většinovým podílem o jeho koupi. Tady si troufám říci, že Siemens vypustil na trh velmi silného kandidáta, protože CX65 má velké ambice stát se bestsellerem. Vzhledově se totiž dá telefon zaškatulkovat do vyšší třídy, jakou je třeba řada "S".

Odhalení

1. Kryt telefonu

CX65 má jednu velkou výhodu i nevýhodu. Výhodu v tom, že pokud vás začne nudit jeho vzhled (což si myslím se jen tak nestane), můžete sáhnout po vyměnitelných krytech, kterých Siemens a v brzké době i nesrozumitelně mumlající prodejci z asijské provenience, budou nabízet širokou barevnou škálu. Nevýhodou je také právě zmiňovaná možnost vyměnitelnosti krytů. U všech telefonů, které mají tuto libůstku a které jsem zatím poznal, se opakuje stále jeden a ten samý problém. Tím je prach. Nevím, jestli je to menší netěsností, nebo celkově jinou konstrukcí, ale i u testované nové CX65 byl již na spodní straně krycího sklíčka prach a vesele se povaloval i na několika místech displeje. Na tento nešvar si musíte při těchto typech telefonů buď zvyknout, nebo žvýkací gumou utěsnit přístupové cesty a prachu tak zamezit přístup ;o). Ovšem za tu možnost mít telefon zcela odlišný od ostatních není potřeba přikládat pár prachovým "zrnkům" skoro žádnou pozornost. Některé barevné variace a dokonce i jiné designové kryty stojí za pozornost.
Jak jsem již popisoval, velmi zdařilé je barevné sladění a kombinace odstínů originálního krytu. Kryt baterie sedí přesně a nemá žádnou vůli, tudíž se nestane, že vám bude při držení v ruce popojíždět. Na zadní straně se nachází v horní polovině čočka VGA kamery spolu s konektorem pro externí anténu. U testovaného modelu se neprojevovalo vrzání plastů, na které se velmi rád zaměřuji.

Přední část, zadní část a prachová část


2. Klávesnice a joystick

Výborně na prsty padnoucí tlačítka jsou kladem CX65. Klávesy mají trošku vyšší zdvih a vyžadují silnější stisk, které navíc doprovází hlasitějším lupnutím. Na druhou stranu je ovládání přesné a prsty si velmi rychle zvyknou. Totéž se dá říci i o joysticku, který perfektně sedí a poslušně plní povely, které mu přes váš palec přikazujete. Na jeho vršku je silikonová průhledná "kapka", která neklouže a nenutí vás tak k neohrabanému hledání správné pozice joysticku. Podsvětlení kláves je dobré, ale u středových tlačítek mi připadalo slabší, než u tlačítek na okrajích klávesnice.

Detaily klávesnice


3. Displej

Podobně jako u předchozího testovaného modelu M65, je displej velice kvalitní. Je totiž zcela totožný a najdeme jej i v jiných modelech řady x65. Zvládá zobrazit 65000 barev a jeho rozlišení je 132x176 bodů. Je aktivní, což zaručuje vyšší čitelnost na denním světle a živější podání barev. Musím zde vyzdvihnout jeho vynikající čitelnost a věrné podání barev na fotografiích.

Displej je výborně čitelný


4. Ďábelská očka

Před běžnými zraky zvědavců má v sobě CX65 ukryta dvě blikající světýlka (dynamic lights). Jsou vtipně integrována do horní části krycího sklíčka displeje a při běžném pohledu nejsou viditelná. Podobně jako u M55 a M65 plní estetickou a upozorňovací funkci a jejich problikávání můžete nastavit pro různé upozornění na dané situace (zmeškaný hovor, příchozí SMS, MMS, nabíjení atd.)

Kdo nebliká není IN


Následující část je identická s recenzí telefonu M65 z důvodu až na pár drobností zcela totožného ovládání a funkcí obou telefonů.

Menu, funkce, komunikace

Věrní uživatelé telefonů Siemens se rozhodně nemusí bát, že se v ovládání ztratí. Přes rozdíly, které přinesl pětisměrový joystick, velký displej a mnohem širší možnosti ve všech funkcích je ovládání stále velmi podobné starším modelům značky. Menu x65 řady je přesně takové, na jaké jsme zvyklí z předchozí pětapadesátkové řady. Vše najdete tam kde má být a intuitivní ovládání vám k tomu dopomůže. Barevnost menu a textů si můžete přizpůsobit kromě známých barevných schémat i kompletními skiny se změnou tapety, animací, úvodních a koncových zvuků apod. To je zcela jistě v nové x65 řadě příjemný počin a zřejmě jej uvítá spousta hračičků. V brzké době vám také přineseme návod na editaci .scs souborů, které tvoří barevná schémata v x65 řadě (viz. fotografie inverzního schémata vytvořeného v naší redakci).

pár náhledů na různá schémata (černé je vytvořeno redakcí Siemensmanie)


Nezvykle velká paměť

Telefon je vybavený sdílenou pamětí o velikosti 10,7 MB, rozdělené do obvyklé adresářové struktury se standardními složkami Animations, Java, Pictures, Sounds apod., ve kterých můžete libovolně vytvářet složky další. Téměř jeden megabajt paměti zabírá skrytá složka system, ve které ale velkou část zabírají soubory se slovníky T9 pro jednotlivé jazyky, které zřejmě bude možné bez vlivu na funkci vymazat. Jde to snadno některým programem na práci s pamětí telefonu, např. Siemens Data Exchange nebo SiMoCo. Celkově nám výrobce nechal v telefonu volných jen asi 5 MB. Zbytek zabírají ukázkové zvuky a obrázky. Nic Vám však nebrání je vymazat a nahradit vlastními. Při práci v Card Exploreru (prohlížeči souborů) se soubory zobrazují mnohem přehledněji než ve starších telefonech, soubory lze různě mazat, přejmenovávat i kopírovat mezi složkami.

systémové soubory


Kolik lidí znáš...

Adresář telefonu pojme celkem 1000 kontaktů, což dnes nikoho neohromí, ale také jistě každému stačí. Neobvyklý je však rozsah informací, které si můžeme ke každému kontaktu zadat – kromě tří telefonních a dvou faxových čísel, si můžete poznačit dvě e-mailové adresy, webovou stránku, adresu, firmu, kontaktní údaje ke komunikačním službám jako je ICQ, datum narození, který se, jak jsme zvyklí z telefonů řady x55, automaticky přenese do organizéru a obrázek, který se bude zobrazovat na displeji při příchozím hovoru. Kontakt můžete zařadit do jedné ze skupin, kterým lze nastavit různé vyzvánění.
Dalších tisíc záznamů nám nabízí organizér pro schůzky, úkoly a poznámky. Plánování času s CX65 je opravdu jednoduché a přehledné. Slouží k němu dva druhy záznamů - tzv. schůzky, což jsou záznamy s určeným termínem a úkoly, které potřebujete udělat, ale není přesně dané kdy. Kalendář se schůzkami je možné zobrazit v měsíčním, týdenním nebo denním náhledu. V měsíčním a týdenním náhledu nám telefon ukazuje vždy dvě nejbližší schůzky. V denním náhledu nám telefon na časové ose zobrazuje všechny záznamy na zvolený den. Pokud schůzek nemáme opravdu příliš, je zobrazení velice přehledné. Kromě kategorie (Memo, Volání, Setkání, Hlasový zápisník, Narozeniny či Dovolená) lze u schůzek zadat datum a čas začátku a konce, u úkolu datum a čas vypršení. Zajímavou novinkou je volba „Celý den“ u schůzky.
Další položkou organizéru jsou známé poznámky, které mohou mít délku až 160 znaků a lze je označit jako důvěrné a chránit je tak před nepovolanými zraky kódem přístroje.
Překvapením je jistě hlasový zápisník, který při zmíněném 5 MB prostoru ve sdílené paměti nabízí překvapivě více než dvě hodiny souvislého záznamu.
Pro cestovatele může být zajímavá funkce časová pásma, která umožňuje nejen posun času telefonu vyhledáním navštíveného města v seznamu, ale časově posunuty jsou i všechny záznamy v organizéru.
Novou funkcí je u Siemensu také nastavení kalendáře – můžete si zvolit čas začátku zobrazování dne, první den v týdnu, které dny mají být označeny jako víkend a zda se mají zobrazovat termíny narozenin. Záznamy organizéru lze pohodlně mazat až ke zvolenému datu.


náhled adresáře, zvukový záznamník, organizér a světový čas


Bavte se s přáteli...

Komunikační schopnosti jsou u CX65, jak se na správný telefon pro volný čas sluší, do detailu propracované a pro práci se všemi druhy zpráv zde najdeme několik nových zajímavých funkcí.

SMS

Nastavení práce s SMS zůstává prakticky shodné s předchozími modely – snad až na možnost definování podpisu, který se pak automaticky přidává ke všem zprávám. Což mnohdy není na škodu, zvlášť když píšete pracovní SMS. Textové zprávy se opět společně s e-maily a MMS ukládají do čtyř tradičních složek a do telefonu se jich vejde až 100. Další SMS můžeme ukládat do archivu, který je omezen pouze zbývající sdílenou pamětí. Nejvíce spokojeni však budeme při psaní nové zprávy. Prvním překvapením bude až neuvěřitelná rychlost odezvy telefonu při psaní, za kterou jsme telefony předchozí řady rozhodně pochválit nemohli. V závislosti na délce psaných slov se na displej může vejít i celá jedna SMS najednou. K dispozici samozřejmě máme všechny vymoženosti zpráv EMS, tedy psaní zprávy o délce až 760 znaků (rozdělené na víc SMS), či vkládání jednoduchých zvuků, obrázků či animací. Při čtení přijatých zpráv si můžeme zvolit jednu ze tři velikostí písem.


hůře vidící spoluobčané budou mít z tohoto telefonu radost - čtení SMS i z jednoho metru


E-mail

CX65 podporuje 5 emailových účtů což je pro mnoho lidí málo, navíc opět nelze stahovat e-maily přes více účtů najednou, jak jsme zvyklí z poštovních programů na PC. Opět podporuje protokoly POP3 i IMAP. Další možnosti jsou již zajímavější. Telefon nám nabízí stahovat samostatné hlavičky nebo celé emaily. Při stahování celých emailů je opět omezena velikost emailu na 99kB, což je při 10,5 MB paměti hloupost, ale pokud si necháme stahovat samostatné hlavičky a při zobrazené hlavičce emailu si v menu zvolíme tento email stáhnout, velikost již omezena není. Při stažené hlavičce je možné zvolit v menu smazání emailu na serveru. Emailový klient si bohužel opět neporadí se správným kódováním češtiny (doufejme, že to výrobce v prodejní verzi telefonu opraví). Celkově je emailový klient opět o třídu výš než u předchozí řady telefonů Siemens.

nastavení e-mailu a textu


MMS

Vytváření nové MMS zprávy je velmi pohodlné a nabízí mnoho možností jejího formátování. Neměli jsme však nyní možnost vyzkoušet, jak si se zobrazením nestandardně formátované MMS poradí telefony jiných výrobců. Při vytváření nové MMS máte možnost spustit fotoaparát a rovnou do zprávy vložit novou fotografii nebo videosekvenci nebo nahrát zvuk. Obojí také můžete snadno vybrat ze souborů uložených ve sdílené paměti.

Mobilní ICQ

Testovali jsme na CX65 mobilního klienta ICQ – program Jimm, který již existuje ve verzi pro Javu ve verzi MIDP 2.0 podporovanou tímto telefonem. Klient fungoval bezchybně a díky velkému displeji i velmi pohodlně – je vidět velká část rozhovoru najednou. Klient Jimm v testované verzi již také podporoval i vyhledávání a přidávání nových osob do kontaktlistu.

ICQ jak jej známe z PC


Wapový prohlížeč

Na internetovém prohlížeči vývojáři v Siemensu pracovali opravdu důkladně. Prohlížení wapových stránek na velkém displeji je pochopitelně velmi pohodlné, ale největším překvapením bylo prohlížení html stránek. Prohlížeč interpretuje html, s přihlédnutím k omezení malým displejem, velmi kvalitně a to dokonce včetně podpory css stylů, cookies a podobně. Velmi propracovaná je správa záložek s možností třídění do podsložek. S přihlédnutím k hardwarovým omezením mobilních telefonů, nebylo asi možné udělat internetový prohlížeč lépe.

SiemensMania v kapse


GPRS

Největší možnosti mobilního internetu však nabízí propojení s počítačem a datový přenos GPRS. V telefonu je implementováno GPRS nejvyšší třídy 10, tedy 4 timesloty pro download a 2 pro upload. Při využití kódovacích schémat T-mobilu CS-3 a CS-4 pak můžeme data stahovat rychlostí až 10 kB za sekundu a odesílat rychlostí přes 2 kB. Co bude zajímat uživatele GPRS u telefonů řady x45 či x55 je, že spojení je naprosto stabilní a telefon se ani při vícehodinovém spojení nevypíná, ani nevypadává spojení.

Přenos dat

Pro přenos dat je CX65 vybavena infračerveným portem, který je ukryt pod černou záslepkou na spodní straně telefonu. Přenos je standardně rychlý a z telefonu na telefon je to otázka několika sekund. Bohužel u CX65 chybí Bluetooth, ale to je dáno třídou, ve které je CX65 zařazena. Dražší model S65 už touto technologií disponuje.

Následující část je identická s recenzí telefonu M65 z důvodu až na pár drobností zcela totožného ovládání a funkcí obou telefonů.

Zvuky

Telefon podporuje zvuky WAV a 40-hlasé melodie ve formátu MIDI. Musím říci, že už v testovaném telefonu CF62 jsem byl mile překvapen kvalitnějším přednesem zvuku, než u starších Siemensů řady x55. U CX65 je to opět na výbornou a oproti CF62 se mi zdál zvuk i lepší, jasnější a přirozenější. Osobně jsem velmi potěšen právě za zkvalitnění vyzvánění a přednesu zvukových samplů. Nově je také v telefonu předinstalovaných několik jednohlasých melodií ve formátu .srt, které jsou však svou zvukovou kvalitou jakýmsi krokem zpět do období telefonů řad x35 a x45.

nastavení hlasitosti
Obrázky a animace

Obrázky a fotografie ve formátech JPG, GIF (i animované) či BMP vypadají na displeji s rozlišením 132 x 176 bodů podporujícím zobrazení 65 tisíc barev, již velmi dobře, jejich načítání je bleskové a při jejich prohlížení máme k dispozici možnost zvětšení a posouvání zvětšeného výřezu.

Video

CX65 je po SX1 prvním „obyčejným“ telefonem, který umí zaznamenávat i přehrávat video ve formátu .3gp. Záznam je možný včetně zvuku, ale pouze v maximální délce 15 sekund. Myslím si, že se jedná jen o omezení firmwarem telefonu a doufám, že bude tato délka v dalších verzích nastavitelná jako je to u SX1. Přehrávat video je možné v délce, která je omezená jen velikostí volné paměti. Není tedy žádný problém přehrávat i několikaminutové videozáznamy včetně zvuku. Některé jsou i dostupné ke stažení na internetu.

Tarantino by měl radost


Fotoaparát

Integrovaný fotoaparát v CX65 nepatří rozhodně mezi nejhorší ve srovnání s jinými telefony. Nabízí maximální rozlišení 640 x 480 bodů. Fotografie mají rovnoměrně barevné plochy, ale barevnost je přizpůsobena spíše pro co nejlepší zobrazení na LCD displeji telefonu. Pro další použití v počítači, je vhodné barevnost snímků upravit v nějakém editoru, ale detaily jsou ve fotografiích i na monitoru počítače poměrně zřetelné. Při focení můžeme joystickem nastavit až pětinásobný digitální zoom a kompenzaci expozice v rozsahu –3 až +3. V menu lze zvolit jednu ze čtyř úrovní kvality snímků a nastavit vyvážení bílé pro umělé nebo denní světlo, což můžeme nechat volit i fotoaparát automaticky. Pořízené fotografie jsou foceny v nastavení +3.

pár záběrů vestavěným fotoaparátem


Zaber ten květináč


Aplikace

Následuje stručný popis aplikací ve firmwaru telefonu a předinstalovaných aplikací Java.

Budík, stopky, odpočítávání času

Zvonění budíku můžete nastavit na jednotlivé dny v týdnu. Pokud nechcete, aby vám o víkendu budík ráno ohlašoval jak jitřenka řídí kokrhání, jednoduše položku So a Ne nepovolíte. Jinak kromě hezčího obrázku budíku nepřináší vůbec žádné změny. Stopky a odpočítávání času bylo jen upraveno pro větší displej. Toto jsou asi jediné funkce telefonu, které nedokázal Siemens nijak vylepšit. Snad příště...

kohouti jsou malí páni Siemens budík řídí kokrhání


Kalkulačka

Kalkulačka je v CX65 výrazně vylepšená. Co upoutá asi nejvíce, je možnost přepínat mezi standardním a rozšířeným režimem, ve kterém máme k dispozici funkce v mobilních telefonech dosud nevídané – mocniny, odmocniny či práce s exponenciálními čísly už značně přesahuje základní kupecké počty. Výsledky lze přes schránku kopírovat i do jiných aplikací v telefonu (například do SMS), takže si je nemusíte poznamenávat na papírek či pamatovat.

standardní a rozšířený režim kalkulačky


Převod jednotek

Telefon obsahuje velmi propracovaný převaděč jednotek. Zvolit si můžete převody měny, energie, rychlosti, hmotnosti, plochy, objemu, výkonu, času, tlaku, délky a teploty. Vždy je možné zvolit z několika různých výchozích a cílových jednotek.

převodník jednotek


Download assistant

Graficky pěkná javová aplikace, u které jsem bohužel nepřišel na to k čemu je určena. Jediné co se v ní dozvíme, že pro naši oblast nebyla nalezena žádná nová data. Možná se něco změní ve finální verzi telefonu nebo bude aplikace pro náš trh z telefonu odstraněna.

Photo editor

Další javová aplikace, která je určena k základním úpravám fotografií pořízených integrovaným fotoaparátem. Přestože nabízí i další funkce, využitelné budou v praxi zřejmě jen celoplošné úpravy, například jasu. Bohužel při krátkém seznámení s aplikací se mi nepodařilo najít velmi důležitou funkci ořezu fotografií před odesláním v MMS či e-mailu.

Závěrečné ohodnocení

CX65 je velmi dobrý mobilní telefon za rozumnou cenu. Za cca 8000,- Kč dostanete kromě samotné možnosti telefonování, zasílání SMS a MMS zpráv také kompletního správce vašich schůzek, organizátora vašeho času a kontaktů, připomínač událostí, fotoaparát, videokameru a to vše zabaleno ve velice zdařilém kabátku. Vyměnitelné kryty zcela jistě potěší ty z vás, kteří se chcete odlišit od okolí. Siemens pro letošní rok připravil velmi silnou trojici telefonů: CX65, M65 a v neposlední řadě S65, které se již teď stávají legendami a své konkurenty nechávají stát daleko za sebou.
Fotografie: Radim Zeman | Roman Gregor ©2004


Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou zodpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek.
   ©2003-2004 Radim Zeman | ©2004 Roman Gregor