Autoři


Roman Gregor


Radim Zeman
  Recenze: Siemens M65 - outdoor se špuntem
Vydáno dne:  17.06.2004
Průměrné hodnocení:  
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.83333.23.23.2   3.2 (hodnoceno 104x)
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.83333.23.23.2
 
recenze

Letošní novinkový outdoorový telefon Siemens M65, je rozhodně zajímavý přístroj hodný zájmu sportovních nadšenců, kteří od svého mobilu očekávají více, než jen pouhé telefonování. V dnešní mega recenzi jsme se snažili důkladně otestovat všechny funkce a nastavení telefonu. Doplněno o více než 70 fotografií.

Historie

Když v roce 2001 přišel Siemens na trh se svým outdoorovým modelem ME45, nikdo netušil, jak velký úspěch zaznamená. ME45 se stal vyhledávaným přístrojem sportovních nadšenců pro jeho vyšší odolnost a později i pro možnost změny na vyšší řadu S45i při zachování outdoorových vlastností. Zákonitě každý očekával, že se v dalším roce objeví jeho nástupce. Nestalo se tomu tak a ani rok 2003 nepřinesl očekávaného outdoorového následovníka ME45. Vše se ale mělo změnit v letošním březnu, kdy byl veřejnosti představen tolik očekávaný pokračovatel rodu telefonů s vyšší odolností - Siemens M65. V dnešní recenzi důkladně probádáme schopnosti telefonu, jeho funkce a také se pokusíme zjistit, co telefon vydrží v terénu formou menšího zatěžkávacího testu. Informace by měly přispět budoucím zájemcům, kteří přemýšlí o pořízení tohoto telefonu, který bude zcela jistě velkým tahákem letošního roku.

oficiální fotografie


První náhled

Design telefonu v sobě nezapře typický outdoor, ale zároveň se snoubí s elegantním vzhledem manažerského telefonu. Při prvním pohledu zcela jistě zaujme oranžové gumové ohraničení, které slouží jako tlumící těsnění mezi vrchní a spodní částí telefonu. V horní části je na každém boku uschováno pod oranžovou gumou jedno dynamic light - blikající světýlko, známé už z M55 a CF62. Svým blikáním upozorňuje na určité události telefonu a lze tuto funkci zcela přizpůsobit nebo vypnout. Další jsou gumové krytky datového konektoru, čočky VGA kamery a konektoru externí antény a oranžový plastový zámek na zadní straně přístroje. Displej a bateriová část jsou chráněny kovovou sponou, která obepíná celý telefon a zároveň slouží jako pevné spojení při případném pádu telefonu. Nemůže se tak stát, že baterie "odskočí" od telefonu. Je to chytré řešení, které navíc i vypadá zajímavě a vzhledu telefonu rozhodně neuškodí. Kryt telefonu je vyroben z pevného, tvrzeného plastu. Pod krytem baterie je gumové těsnění, sloužící jako ochrana před prachem a vodou. Část klávesnice je vyrobena z pogumovaných tlačítek (bílé) a z tvrdého plastu (černé a stříbrné). Oranžový joystick je plastový s gumovou "kapkou" na horní plošce, která funguje protiskluzově. Na levé spodní straně je umístěno "oko" infračerveného portu. Velký barevný aktivní displej je v segmentu outdoorových telefonů bezkonkurenční a je zcela jistě jedním z mnoha lákadel M65. Nad displejem je mřížka reproduktoru, kterou překrývá kovová spona s výřezem připomínajícím písmeno X.
Všechny díly drží dokonale při sobě, nikde nic nevrže a vše působí opravdu bytelným dojmem. Telefon zcela jistě přečká hodně nástrah terénu bez větší újmy na kráse. V další kapitole si přečtete detailněji o jednotlivých částech telefonu.

Bližší pohled

1. Plastový kryt telefonu

Tvrzený plast telefonu v šedé barvě zcela jistě vydrží nejeden pád na tvrdší materiál. Díly jsou pevně spojeny šroubky a i když jsem se pokoušel najít na telefonu alespoň malou vrzající část, musím s "politováním" napsat, že M65 mi na tento pokus zatvrzele odpovídala tichem. Velký nešvar mobilních telefonů, jakým jsou právě vrzající části, se u tohoto přístroje nekoná. Je to také díky těsnící oranžové gumě, do které jsou oba díly vsazeny. Ta o cca půl milimetru vystupuje nad plastový kryt a podobně jako lišty na dveřích automobilů, chrání telefon před případným nárazem a poškrábáním.

2. Kovová spona

Jejím hlavním úkolem je pevné sevření obou částí telefonu a bateriového krytu a současně chrání i displej telefonu. Na telefon se nasazuje z vrchní části a dole je zabezpečena plastovým zámkem, jehož otočením o 90° sponu buď povolíte, nebo uzamknete. K baterii a SIM kartě se dostanete pouze kompletní demontáží kovové spony z telefonu. Vše je ale velmi rychlé a geniálně jednoduché. Celá operace trvá přibližně 5 sekund.


demontáž kovové spony je záležitostí 5-ti sekund


3. Gumové krytky

Ochranné prvky, díky nímž telefon vypadá tak zvláštně, jsou vyrobeny z oranžové pryže. Asi nejzajímavější je "špunt" kryjící čočku VGA kamery a konektoru externí antény. Ten se jednoduše pootočí a pod ním se objeví samotná kamera a fotoaparát. Jednoduchým způsobem se dá "špunt" zaměnit za plastové ohraničení kamery, které na telefonu vypadá podstatně lépe. Nedocílíte s ním už ale ochranou funkci. Kryt konektoru sice není přímo ohrožen, jeho krytka ale plní funkci protiprachovou a také slouží jako ochrana proti vodě. Pokud se vám ochranné krytky na telefonu nelíbí, lze je dát pryč, ale zvyšujete tak riziko poškození daných částí telefonu.

gumový "špunt" není podmínkou


4. Klávesnice

Tlačítka klávesnice sednou dobře na prsty a mají příjemné rozestupy, které zaručují bezchybnou volbu čísel. Střední řada tlačítek je profilovaná a vystouplá a mám pocit, že se mi lépe ovládaly. Jsou laděna v podobném stylu jako u telefonu M55. Joystick je plastový s gumovou protiskluzovou ploškou a poměrně dobře ovladatelný. I když spodní klávesy * a # jsou dosti titěrné, mají zase větší rozestupy od okolních kláves. I pro silnější prsty by proto neměl mít problém s ovládáním. Podsvícení kláves je rovnoměrné a v noci nádherně osvětluje vše kolem.

jednotlivé klávesy se dobře ovládají


4. Displej

Velký aktivní barevný displej, zobrazující až 65 000 barev s rozlišením 132x176 bodů, je bezesporu chloubou M65. Pro jeho velikost je celé menu a všechny zobrazované údaje dokonale přehledné a čitelné. Díky jemnému rastru displeje jsou obrázky a fotografie reálné a jejich zobrazení je na vysoké úrovni. Výtečná je i viditelnost displeje a čitelnost na denním světle a i na slunci jste schopni s telefonem bez problémů pracovat. Modely šedesátkové řady mne zatím přesvědčují, že kvalita displejů se u letošních novinek výrazně zlepšila.

čitelnost displeje je výborná


Kompatibilita

Datový konektor je kompatibilní s příslušenstvím řady x55. To znamená, že váš datový kabel, bondovku, nabíječku a jiné můžete směle používat dále pokud přejdete z řady x55 na řadu x65.

Menu

Telefony Siemens řady M jsou určeny pro volný čas. Co se za tímto pojmem podle vývojářů skrývá, je těžké odhadnout. Po ME45, který měl ve své době vybavení spíše manažerského telefonu, patří telefony této řady i nadále k těm velmi dobře vybaveným. Je těžké najít něco, co v M65 chybí ve srovnání s jinými telefony na trhu.

Chcete se odlišit?


Věrní uživatelé telefonů Siemens se rozhodně nemusí bát, že se v ovládání ztratí. Přes rozdíly, které přinesl pětisměrový joystick, velký displej a mnohem širší možnosti ve všech funkcích je ovládání stále velmi podobné starším modelům značky. Menu x65 řady je přesně takové, na jaké jsme zvyklí z předchozí pětapadesátkové řady. Vše najdete tam kde má být a intuitivní ovládání vám k tomu dopomůže. Barevnost menu a textů si můžete přizpůsobit kromě známých barevných schémat i kompletními skiny se změnou tapety, animací, úvodních a koncových zvuků apod. To je zcela jistě v nové x65 řadě příjemný počin a zřejmě jej uvítá spousta hračičků. V brzké době vám také přineseme návod na editaci .scs souborů, které tvoří barevná schémata v x65 řadě (viz. fotografie inverzního schémata vytvořeného v naší redakci).

pár náhledů na různá schémata (černé je vytvořeno redakcí Siemensmanie)


Nezvykle velká paměť

Telefon je vybavený sdílenou pamětí o velikosti 10,3 MB, rozdělené do obvyklé adresářové struktury se standardními složkami Animations, Java, Pictures, Sounds apod., ve kterých můžete libovolně vytvářet složky další. Téměř jeden megabajt paměti zabírá skrytá složka system, ve které ale velkou část zabírají soubory se slovníky T9 pro jednotlivé jazyky, které zřejmě bude možné bez vlivu na funkci vymazat. Jde to snadno některým programem na práci s pamětí telefonu, např. Siemens Data Exchange nebo SiMoCo. Celkově nám výrobce nechal v telefonu volných jen asi 5 MB. Zbytek zabírají ukázkové zvuky a obrázky. Nic Vám však nebrání je vymazat a nahradit vlastními. Při práci v Card Exploreru (prohlížeči souborů) se soubory zobrazují mnohem přehledněji než ve starších telefonech, soubory lze různě mazat, přejmenovávat i kopírovat mezi složkami.

systémové soubory


Kolik lidí znáš...

Adresář telefonu pojme celkem 1000 kontaktů, což dnes nikoho neohromí, ale také jistě každému stačí. Neobvyklý je však rozsah informací, které si můžeme ke každému kontaktu zadat – kromě tří telefonních a dvou faxových čísel, si můžete poznačit dvě e-mailové adresy, webovou stránku, adresu, firmu, kontaktní údaje ke komunikačním službám jako je ICQ, datum narození, který se, jak jsme zvyklí z telefonů řady x55, automaticky přenese do organizéru a obrázek, který se bude zobrazovat na displeji při příchozím hovoru. Kontakt můžete zařadit do jedné ze skupin, kterým lze nastavit různé vyzvánění.
Dalších tisíc záznamů nám nabízí organizér pro schůzky, úkoly a poznámky. Plánování času s M65 je opravdu jednoduché a přehledné. Slouží k němu dva druhy záznamů - tzv. schůzky, což jsou záznamy s určeným termínem a úkoly, které potřebujete udělat, ale není přesně dané kdy. Kalendář se schůzkami je možné zobrazit v měsíčním, týdenním nebo denním náhledu. V měsíčním a týdenním náhledu nám telefon ukazuje vždy dvě nejbližší schůzky. V denním náhledu nám telefon na časové ose zobrazuje všechny záznamy na zvolený den. Pokud schůzek nemáme opravdu příliš, je zobrazení velice přehledné. Kromě kategorie (Memo, Volání, Setkání, Hlasový zápisník, Narozeniny či Dovolená) lze u schůzek zadat datum a čas začátku a konce, u úkolu datum a čas vypršení. Zajímavou novinkou je volba „Celý den“ u schůzky.
Další položkou organizéru jsou známé poznámky, které mohou mít délku až 160 znaků a lze je označit jako důvěrné a chránit je tak před nepovolanými zraky kódem přístroje.
Překvapením je jistě hlasový zápisník, který při zmíněném 5 MB prostoru ve sdílené paměti nabízí překvapivě více než dvě hodiny souvislého záznamu.
Pro cestovatele může být zajímavá funkce časová pásma, která umožňuje nejen posun času telefonu vyhledáním navštíveného města v seznamu, ale časově posunuty jsou i všechny záznamy v organizéru.
Novou funkcí je u Siemensu také nastavení kalendáře – můžete si zvolit čas začátku zobrazování dne, první den v týdnu, které dny mají být označeny jako víkend a zda se mají zobrazovat termíny narozenin. Záznamy organizéru lze pohodlně mazat až ke zvolenému datu.


náhled adresáře, zvukový záznamník, organizér a světový čas


Bavte se s přáteli...

Komunikační schopnosti jsou u M65, jak se na správný telefon pro volný čas sluší, do detailu propracované a pro práci se všemi druhy zpráv zde najdeme několik nových zajímavých funkcí.

SMS

Nastavení práce s SMS zůstává prakticky shodné s předchozími modely – snad až na možnost definování podpisu, který se pak automaticky přidává ke všem zprávám. Což mnohdy není na škodu, zvlášť když píšete pracovní SMS. Textové zprávy se opět společně s e-maily a MMS ukládají do čtyř tradičních složek a do telefonu se jich vejde až 100. Další SMS můžeme ukládat do archivu, který je omezen pouze zbývající sdílenou pamětí. Nejvíce spokojeni však budeme při psaní nové zprávy. Prvním překvapením bude až neuvěřitelná rychlost odezvy telefonu při psaní, za kterou jsme telefony předchozí řady rozhodně pochválit nemohli. V závislosti na délce psaných slov se na displej může vejít i celá jedna SMS najednou. K dispozici samozřejmě máme všechny vymoženosti zpráv EMS, tedy psaní zprávy o délce až 760 znaků (rozdělené na víc SMS), či vkládání jednoduchých zvuků, obrázků či animací. Při čtení přijatých zpráv si můžeme zvolit jednu ze tři velikostí písem.

hůře vidící spoluobčané budou mít z tohoto telefonu radost - čtení SMS i z jednoho metru


E-mail

M65 podporuje 5 emailových účtů což je pro mnoho lidí málo, navíc opět nelze stahovat e-maily přes více účtů najednou, jak jsme zvyklí z poštovních programů na PC. Opět podporuje protokoly POP3 i IMAP. Další možnosti jsou již zajímavější. Telefon nám nabízí stahovat samostatné hlavičky nebo celé emaily. Při stahování celých emailů je opět omezena velikost emailu na 99kB, což je při 10,5 MB paměti hloupost, ale pokud si necháme stahovat samostatné hlavičky a při zobrazené hlavičce emailu si v menu zvolíme tento email stáhnout, velikost již omezena není. Při stažené hlavičce je možné zvolit v menu smazání emailu na serveru. Emailový klient si bohužel opět neporadí se správným kódováním češtiny (doufejme, že to výrobce v prodejní verzi telefonu opraví). Celkově je emailový klient opět o třídu výš než u předchozí řady telefonů Siemens.

nastavení e-mailu a textu


MMS

Vytváření nové MMS zprávy je velmi pohodlné a nabízí mnoho možností jejího formátování. Neměli jsme však nyní možnost vyzkoušet, jak si se zobrazením nestandardně formátované MMS poradí telefony jiných výrobců. Při vytváření nové MMS máte možnost spustit fotoaparát a rovnou do zprávy vložit novou fotografii nebo videosekvenci nebo nahrát zvuk. Obojí také můžete snadno vybrat ze souborů uložených ve sdílené paměti.

Mobilní ICQ

Testovali jsme na M65 mobilního klienta ICQ – program Jimm, který již existuje ve verzi pro Javu ve verzi MIDP 2.0 podporovanou tímto telefonem. Klient fungoval bezchybně a díky velkému displeji i velmi pohodlně – je vidět velká část rozhovoru najednou. Klient Jimm v testované verzi již také podporoval i vyhledávání a přidávání nových osob do kontaktlistu.

ICQ jak jej známe z PC


Wapový prohlížeč

Na internetovém prohlížeči vývojáři v Siemensu pracovali opravdu důkladně. Prohlížení wapových stránek na velkém displeji je pochopitelně velmi pohodlné, ale největším překvapením bylo prohlížení html stránek. Prohlížeč interpretuje html, s přihlédnutím k omezení malým displejem, velmi kvalitně a to dokonce včetně podpory css stylů, cookies a podobně. Velmi propracovaná je správa záložek s možností třídění do podsložek. S přihlédnutím k hardwarovým omezením mobilních telefonů, nebylo asi možné udělat internetový prohlížeč lépe.

SiemensMania v kapse


GPRS

Největší možnosti mobilního internetu však nabízí propojení s počítačem a datový přenos GPRS. V telefonu je implementováno GPRS nejvyšší třídy 10, tedy 4 timesloty pro download a 2 pro upload. Při využití kódovacích schémat T-mobilu CS-3 a CS-4 pak můžeme data stahovat rychlostí až 10 kB za sekundu a odesílat rychlostí přes 2 kB. Co bude zajímat uživatele GPRS u telefonů řady x45 či x55 je, že spojení je naprosto stabilní a telefon se ani při vícehodinovém spojení nevypíná, ani nevypadává spojení.

Zvuky

Telefon podporuje zvuky WAV a 40-hlasé melodie ve formátu MIDI. Musím říci, že už v testovaném telefonu CF62 jsem byl mile překvapen kvalitnějším přednesem zvuku, než u starších Siemensů řady x55. U M65 je to opět na výbornou a oproti CF62 se mi zdál zvuk i lepší, jasnější a přirozenější. Osobně jsem velmi potěšen právě za zkvalitnění vyzvánění a přednesu zvukových samplů. Nově je také v telefonu předinstalovaných několik jednohlasých melodií ve formátu .srt, které jsou však svou zvukovou kvalitou jakýmsi krokem zpět do období telefonů řad x35 a x45.

nastavení hlasitosti


Obrázky a animace

Obrázky a fotografie ve formátech JPG, GIF (i animované) či BMP vypadají na displeji s rozlišením 132 x 176 bodů podporujícím zobrazení 65 tisíc barev, již velmi dobře, jejich načítání je bleskové a při jejich prohlížení máme k dispozici možnost zvětšení a posouvání zvětšeného výřezu.

Video

M65 je po SX1 prvním „obyčejným“ telefonem, který umí zaznamenávat i přehrávat video ve formátu .3gp. Záznam je možný včetně zvuku, ale pouze v maximální délce 15 sekund. Myslím si, že se jedná jen o omezení firmwarem telefonu a doufám, že bude tato délka v dalších verzích nastavitelná jako je to u SX1. Přehrávat video je možné v délce, která je omezená jen velikostí volné paměti. Není tedy žádný problém přehrávat i několikaminutové videozáznamy včetně zvuku. Některé jsou i dostupné ke stažení na internetu.

Tarantino by měl radost


Fotoaparát

Integrovaný fotoaparát v M65 nepatří rozhodně mezi nejhorší ve srovnání s jinými telefony. Nabízí maximální rozlišení 640 x 480 bodů. Fotografie mají rovnoměrně barevné plochy, ale barevnost je přizpůsobena spíše pro co nejlepší zobrazení na LCD displeji telefonu. Pro další použití v počítači, je vhodné barevnost snímků upravit v nějakém editoru, ale detaily jsou ve fotografiích i na monitoru počítače poměrně zřetelné. Při focení můžeme joystickem nastavit až pětinásobný digitální zoom a kompenzaci expozice v rozsahu –3 až +3. V menu lze zvolit jednu ze čtyř úrovní kvality snímků a nastavit vyvážení bílé pro umělé nebo denní světlo, což můžeme nechat volit i fotoaparát automaticky.

pracovní plocha fotoaparátu a kamery


Aplikace

Následuje stručný popis aplikací ve firmwaru telefonu a předinstalovaných aplikací Java.

Budík, stopky, odpočítávání času

Zvonění budíku můžete nastavit na jednotlivé dny v týdnu. Pokud nechcete, aby vám o víkendu budík ráno ohlašoval jak jitřenka řídí kokrhání, jednoduše položku So a Ne nepovolíte. Jinak kromě hezčího obrázku budíku nepřináší vůbec žádné změny. Stopky a odpočítávání času bylo jen upraveno pro větší displej. Toto jsou asi jediné funkce telefonu, které nedokázal Siemens nijak vylepšit. Snad příště...

kohouti jsou malí páni Siemens budík řídí kokrhání


Kalkulačka

Kalkulačka je v M65 výrazně vylepšená. Co upoutá asi nejvíce, je možnost přepínat mezi standardním a rozšířeným režimem, ve kterém máme k dispozici funkce v mobilních telefonech dosud nevídané – mocniny, odmocniny či práce s exponenciálními čísly už značně přesahuje základní kupecké počty. Výsledky lze přes schránku kopírovat i do jiných aplikací v telefonu (například do SMS), takže si je nemusíte poznamenávat na papírek či pamatovat.

standardní a rozšířený režim kalkulačky


Převod jednotek

Telefon obsahuje velmi propracovaný převaděč jednotek. Zvolit si můžete převody měny, energie, rychlosti, hmotnosti, plochy, objemu, výkonu, času, tlaku, délky a teploty. Vždy je možné zvolit z několika různých výchozích a cílových jednotek.

převodník jednotek


Download assistant

Graficky pěkná javová aplikace, u které jsem bohužel nepřišel na to k čemu je určena. Jediné co se v ní dozvíme, že pro naši oblast nebyla nalezena žádná nová data. Možná se něco změní ve finální verzi telefonu nebo bude aplikace pro náš trh z telefonu odstraněna.

Photo editor

Další javová aplikace, která je určena k základním úpravám fotografií pořízených integrovaným fotoaparátem. Přestože nabízí i další funkce, využitelné budou v praxi zřejmě jen celoplošné úpravy, například jasu. Bohužel při krátkém seznámení s aplikací se mi nepodařilo najít velmi důležitou funkci ořezu fotografií před odesláním v MMS či e-mailu.

Bike-o-meter

Javová aplikace určená ke spolupráci s novým příslušenstvím k telefonu, který z telefonu dělá velmi komfortně vybavený cyklocomputer s možností plánování trasy včetně převýšení a podobně. O této aplikaci ve spolupráci s potřebným adaptérem se Vám budeme snažit co nejdříve přinést samostatný článek.

je libo cestovat?


Hry

V telefonu jsou předinstalované celkem tři hry – prostorová verze známé hry Stack Atack, plošinovka Turrican a 2,5D hra Armageddon Agent. Grafika je poměrně slušná a zábava na cesty je to postačující. Hry můžete samozřejmě doinstalovat a rozšířit si tak herní zážitky.

prostředí her


Závěr

M65 je fenomenální telefon. Můžete jej bez obav používat v tvrdších situacích, klidně si zadá vzhledově s běžným telefonem, má velice kvalitní displej a zvuk a navíc s ním můžete zaznamenávat své úspěšné sportovní výkony díky fotoaparátu a videokameře. Náruživí cyklisté v něm najdou ideální cyklocomputer a žárlivé ženy v něm najdou ideální házecí předmět. Svou výbavou a mnohostranností se dá očekávat, že se stane vyhledávaným telefonem mnoha zákazníků. Siemens dokázal, že čekání se vyplatilo. M65 je zde a ať jeho sláva stoupá.

Prodejní cena telefonu by se měl pohybovat okolo 7500,- Kč


Za laskavé zapůjčení telefonu děkujeme firmě:

AGORA plus, a.s.
značková prodejna a servis SIEMENS
pasáž MAXIMUS, Masarykova 25/27 BrnoFotografie: Radim Zeman | Roman Gregor ©2004


Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou zodpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek.
   ©2003-2004 Radim Zeman | ©2004 Roman Gregor