Autor


Roman Gregor
  Úvaha nad dalším vývojem MT Siemens
Vydáno dne:  17.01.2005
Průměrné hodnocení:  
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.8333   3 (hodnoceno 1x)
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.8333
 
informace

Nechci si hrát na ekonoma, ale pokusil jsem se z co nejvíce zdrojů shromáždit dostupné informace o vývoji ve výrobě mobilních telefonů Siemens a pokusil se o svůj stručný odhad dalšího vývoje. Nemyslím si, že by se nad Siemensem stahovala mračna a chystal se končit. Kde je však pravda, na to si musíme stejně počkat.

Veškeré informace uvedené v tomto článku jsou jen spekulace vytvořené na základě porovnávání více různých zdrojů (renomovaných českých i světových ekonomických a zpravodajských serverů, ale i nezávislých fór) a nejsou jakkoliv potvrzené!!

Má tedy Siemens problémy?

Předně je potřeba si uvědomit, že Siemens, to nejsou jen mobily. Jedná se o obří nadnárodní energetický a strojírenský koncern. Siemens jako takový si nyní nevede špatně, o čemž svědčí vývoj akcií:


Vývoj akcií Siemensu za poslední 2 roky
Zdroj:


Zbývá otázka, zda je zisková divize výroby mobilních telefonů. Na tuto otázku jsem nenašel 100% odpověď, ale podle indicií nebyl z hlediska zisku loňský rok pro divizi úspěšný. Nové telefony přišly na trh se zpožděním a z počátku je provázely problémy s firmwarem. Poslední čtvrtletí obchodního roku, však dostupné zdroje hodnotí jako návrat k pozitivnímu trendu.
Problémové se zdají především dvě německé továrny Siemensu, kde síla odborů a silně sociální stát velmi zvyšují cenu práce. Siemens proto musel například bez zvýšení platů prodloužit zaměstnancům týdenní počet pracovních hodin. Stále jsou však cenou práce ve výhodě asijští výrobci.
Siemens sice také má jednu z továren v Číně, ale z nějakých důvodů tam celou výrobu nepřesunul. Osobně se domnívám, že se jedná o vliv odborů, které by protestovaly proti tak silnému propouštění, lepší dozor na výrobu dražších telefonů nebo možnost lepšího utajení výroby.

Co bude dál?

Zdroje, které o sobě tvrdí, že mají napojení na Siemens, uvádějí, že při vývoji řady x75 došlo k velkým úsporám a více telefonů než dříve je vyvíjeno jako tzv. OEM (vyvíjeno, či dokonce vyráběno jiným výrobcem pod značkou Siemens). O této skutečnosti by vypovídal i nezvyklý designový vývoj, který se nedávno objevil na údajných fotografiích nových Siemensů. Siemens však nyní údajně investuje již do vývoje řady x85, která má přijít na trh v roce 2006 a měla by být opět pro firmu stěžejní. Tyto informace však jsou zcela nepotvrzené s výjimkou prosincových zmínek o vývoji v dceřiné společnosti Siemensu - Product Visionaires.
Další potvrzenou indicií je personální změna ve vedení Siemensu. Od 27. ledna na postu předsedy představenstva vystřídá nynějšího šéfa Heinricha von Pierera Klaus Kleinfeld, který vedl necelé tři roky americkou divizi Siemensu a ve vysoce konkurenčním prostředí dokázal kolos s 65 tisíci zaměstnanci změnit ze ztrátového na ziskový.


Odstupující šéf Heinrich von Pierer (vlevo) a Klaus Kleinfeld (vpravo)


Dle výše uvedeného bych neočekával, že nový šéf nedostane příležitost provést restruktualizaci výroby, pokud ji sám předem neodmítl. Podle dostupných informací, se však dá usoudit, že se jedná o člověka, který by tohoto kroku byl schopen. Cestou může být právě pokus o přesun části výroby do Asie a další radikální úspory.
Investice do vývoje řady x85, pokud k nim opravdu dochází, nenasvědčují dlouhodobému záměru divizi uzavřít.
Další informace se zřejmě dozvíme při příležitosti jmenování nového šéfa a při případném představení nových telefonů (zřejmě na březnovém CeBITu).


Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou zodpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek.
   ©2003-2004 Radim Zeman | ©2004 Roman Gregor