clevis.czSiemensMania | WMmania | VySemNesmite | SiemensMania na Facebooku
EnglishČesky
  SiemensMania   Články  Recenze

  Off-line verze  TESTY  Náhradní díly  Podpořte SM  

ÚVOD FÓRUM CHAT
  World of phones
 Mobile phones list
 Gigasets list
 3D simulations
 Emulators
 Manuals in pdf

  Articles
 Tips
 Modifications
 Tunings
 Informations
 Recensions
 Games and apps recensions
 Reportages
 Interviews
 From editors
 Rag

  Service
 Firmware
 Backups
 Service manuals
 Testpoints
 FAQ

  Download
 Patches
 Elfs
Nové za posledních 24 hodin Menu icons
Nové za posledních 24 hodin User menu
Nové za posledních 24 hodin Skins
 Programs
 Utilities
 Drivers

  Site
 Contests
 Authors
 Contants
 Chat
 Advert
 Changelog
 Terms

  SiemensMania Club
 Information about club SM

  Projects
 Development software
 Development accessories
 Friends of siemensmania

  Translator


  Statistics

  Autor


Radim Zeman
  Recenze: Siemens ST60 - Update s videem
Vydáno dne:  26.05.2004
Zobrazeno celkem:  13791
Počet příspěvků v diskusi:  žádné
Průměrné hodnocení:  
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.8333   3 (hodnoceno 67x)
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.8333
 
recenzeverze pro tisk  

V dnešní recenzi se podíváme na zoubek právě do prodeje přicházejícímu Siemensu ST60. Bude lepší než jeho předchůdce ST55, nebo je vše při starém? Čtěte dál jak dopadl náš test.


1. Úvod
2. Funkce, zábava
3. Fotogalerie

Bylo, nebylo…

Značka Siemens má občas podivné období, kdy vybočí ze svých zaběhnutých kolejí a vyrazí do světa se zcela odlišným telefonem. V loňském roce to byla v srpnu nově představená ST55, která překvapila snad každého skalního fanouška této značky svojí odlišností. První fotografie, které se dostaly na světlo internetu vypadaly jako typická fotomontáž. Telefon byl rozmazaný, designově odlišný a jediné co ho spojovalo s touto značkou bylo právě logo Siemens, které mohl každý trošku zručný uživatel do telefonu dosadit v grafickém programu. Teprve později začaly přicházet pravdivé informace o tom, že telefon s označením ST55 skutečně na trh přijde, ale nekoupíte ho nikde jinde než u operátora T-Mobile, který celou vyrobenou sérii nechal obšťastnit svým tolik diskutovaným menu a rychlými tlačítky na wap.
Již koncem roku 2003 se začalo šuškat, že ST55 dostane svého mladšího bratříčka, který by měl mít typové označení ST55i a měl by zvládat i Javu (návod jak dostat Javu do ST55 naleznete zde). Na sklonku loňského roku však už bylo jasné, že nástupcem ST55 bude právě ST60 obsahující Javu a vestavěnou videokameru. Ano. Java a možnost záznamu videa to jsou dvě jediné změny oproti předchůdci. Přes informace, že ST60 nebude vůbec dodávána na český trh a skoro dvouměsíční zdržení, je tento telefon konečně zde a my se můžeme podívat na tuto vzácnou návštěvu z miliardové Číny. Na rozdíl od svého předchůdce bude ST60 volně k prodeji v síti mobilních prodejců za cenu kolem 6 500,- Kč. My ale otestujeme ST60 určenou pro T-Mobile.

Urobime prezenčku


Změna se nekonala

Představovat vzhled ST60 je jako představovat světu přední světlomet Škody Favorit z pod plachty (pamětníci jistě vzpomínají). Každý ho zná a každý jej už viděl snad tisíckrát. ST60 je jednoduše k nerozeznání od svého staršího brášky ST55. Žádná inovace vzhledu, žádné nové hrany nebo zakulacené rohy, nic. Zřejmě bylo designérům líto nevyužít dále formu na výlisky ze staré ST55. Na druhou stranu musím uznat, že design ST55 byl trošku nadčasový a proto ST60 neztrácí nic ze svého půvabu a směle tak může pokračovat ve zděděném vzhledu se ctí. Telefon je přitažlivý, působivý a dokáže zaujmout. Šedá střední linie s prolisem oddělující přední část od zadní dodává přístroji luxusní šmrnc. Jako třešnička na dortu je mřížka sluchátkového reproduktoru.

Krytka reproduktoru - šmrncovní doplnění


Ten, kdo má rád elegantní telefony si v ST60 určitě najde svůj cílový objekt. Výtku mám k použitým plastům, které zcela jistě po krátkém užívání začnou při stisku vrzat. Testovaný telefon ač poměrně nový už tímto neduhem trpěl. Jeho veškeré technické údaje naleznete v přehledu telefonů.

Najdete 1 rozdíl?
hi-res 300dpi


Displej – chlouba ST60

Skoro více jak polovinu celé přední strany zabírá velký barevný aktivní displej zobrazující 65 000 barev. Jeho čitelnost je výborná. Kontrast a jas lze regulovat v několika krocích. Na jeho pozadí si můžete umístit libovolný obrázek nebo fotografii a jako spořič můžete zvolit přednastavené hodnoty nebo funkci slide s prezentací až čtyř obrázků. Menší nevýhodou je konkrétně u tohoto přístroje nemožnost nastavení délky pohasínání displeje. Vzhledem k ostatním telefonům je pracovní doba podsvícení poměrně krátká. Necelých 11 sekund podsvícení displeje může v některých operacích s telefonem docela vadit a při ukazování např. pořízených fotografií musíte stále podsvětlení oživovat.. Pokud chcete šetřit baterii, můžete v menu zrušit podsvícení displeje, klávesnice nebo obojího zaráz. Displej je opravdovou chloubou ST60 a dovolím si ho porovnat s displejem u SX1.

Displej je dobře čitelný


Zahrajte tu našu

ST60 umí vyzvánět až 40-ti hlasy. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že vyzvánění u mých oblíbených Siemensů nedosahuje kvality některých konkurenčních značek. Podobně je to i u tohoto přístroje. Melodie mi připadají zvukově nevyvážené, slité a jednotlivé nástroje do sebe příliš utopené. Při nastavení hlasitosti na maximum vydává reproduktor při přehrávání chrčivý přebuzený zvuk a skladby jsou téměř nerozeznatelné. Také 22 přednastavených melodií je docela málo. Můžete je sice rozšířit o pět vlastních, které vyrobíte ve Skladateli, ale to celé číslo nezachrání. Ani výběr není nikterak ohromující.

Tlačítka jako zrnka rýže

Někdy se o rýži říká, že je to čínská pomsta. Totéž bych s trochou nadsázky napsal i o klávesnici u ST60. Tlačítka skoro tak titěrná jako zrnka rýže jsou určená spíše pro tenčí prsty mladých dam, než silné prsty pánů. Navíc jejich rozložení velmi blízko u sebe díky velikosti displeje je poměrně nešťastné. Telefon jsem testoval na dámské společnosti a i něžnější pohlaví mělo s obsluhou klávesnice problémy. Samozřejmě, že se tlačítky po čase naučíte obstojně manipulovat, ale občasné přehmátnutí ztrácí na komfortu obsluhy. Tlačítka vyžadují silnější stisk v doprovodu hlasitějšího lupnutí, které vás zcela jistě prozradí při situacích, kdy píšete SMS a chcete být neslyšní ;o). Celá klávesnice je rovnoměrně podsvětlena modře, což dodává telefonu větší eleganci. Prostřední řada tlačítek je více vystouplá a lépe se ovládají.Joystick je sice oproti SX1 opatřen gumovou hlavičkou takže neklouže, ale je zapuštěn hodně hluboko a tak vás občasné překliknutí nemine. Navíc jsem měl pocit, že si občas dělal joystick co chtěl a směry kam v menu jít si určoval sám. Povytažení minimálně o 2-3 milimetry by mu prospělo.

Menu a ovládání

Kdo očekává alespoň nějakou změnu v menu, bude pravděpodobně zklamán. Ani zde se žádný převrat nekonal až na nové položky v adresáři Hry – Moje hry & další pro Javové aplikace a nové položky v adresáři Kamera. Stále stejný počet devíti speciálních T-Mobile jednoduchých a obyčejných ikonek na hlavním menu s dominantní ikonou uprostřed pro T-zones jako u ST55. Menu je jednoduché a intuitivní, ale vypadá na dnešní dobu trochu chudě a „nedobarveně“. Barevná schémata u ST60 nenajdete, takže se musíte smířit s tím, že budete mít pouze bílý podklad a černé písmo. Také úvodní a finální animaci doprovázenou melodií nevypnete a ani nezměníte. ST60 mi vůbec připadá jako takový poloprodukt, který nehraje na nějaké vaše nálady a nenechá na sobě moc změnit. Pouze tapety a melodie jsou to, co můžete kombinovat podle nálady.


1. Úvod
2. Funkce, zábava
3. Fotogalerie

  Diskuse k tématu
26.05.04 19:21  Re: Recenze ST60 - Update s videem   http://www.siemensmania.cz/dir_recenze/recenze/st60cast1.htmweitless Zobrazit příspěvek


Zobrazit fórum
 
Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou odpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek.
Podrobnější podmínky.
   ©2003-2004 Radim Zeman | ©2004 Roman Gregor