clevis.czSiemensMania | WMmania | VySemNesmite | SiemensMania na Facebooku
EnglishČesky
  SiemensMania   Články  Informace

  Off-line verze  TESTY  Náhradní díly  Podpořte SM  

ÚVOD FÓRUM CHAT
  World of phones
 Mobile phones list
 Gigasets list
 3D simulations
 Emulators
 Manuals in pdf

  Articles
 Tips
 Modifications
 Tunings
 Informations
 Recensions
 Games and apps recensions
 Reportages
 Interviews
 From editors
 Rag

  Service
 Firmware
 Backups
 Service manuals
 Testpoints
 FAQ

  Download
 Patches
 Elfs
Nové za posledních 24 hodin Menu icons
Nové za posledních 24 hodin User menu
Nové za posledních 24 hodin Skins
 Programs
 Utilities
 Drivers

  Site
 Contests
 Authors
 Contants
 Chat
 Advert
 Changelog
 Terms

  SiemensMania Club
 Information about club SM

  Projects
 Development software
 Development accessories
 Friends of siemensmania

  Translator


  Statistics

  Autor


Filip Košč
  Vše co jste kdy chtěli vědět o bluejackingu, ale báli jste se zeptat
Vydáno dne:  01.03.2005
Zobrazeno celkem:  9489
Počet příspěvků v diskusi:  53 Zobrazit diskuzi
Průměrné hodnocení:  
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.83333.23.23.2   3.2 (hodnoceno 53x)
1111.21.21.21.41.41.41.61.61.61.81.81.82222.22.22.22.42.42.42.62.62.62.82.82.83333.23.23.2
 
informaceverze pro tisk  

Co to vlastně je fenomén poslední doby zvaný bluejacking? Při vyslovení toho slova se někdo jen lišácky usměje, jiný trošku ví, ale většina netuší. V tomto článku se Vám pokusím vysvětlit co to vlastně bluejacking je, jak se to dělá a kdo jsou lidé, kteří se této činnosti věnují.

Bluejackin (dále jen BJ) je velmi úzce spojen s technologií Bluetooth (dále BT). Tato technologie, pojmenovaná podle Vikingského náčelníka „Modrý zub“, slouží k výměně dat až mezi několika desítkami zařízení rádiovou cestou. Pro přenos se využívá vln o frekvenci 2.4 GHz, takže v případě mobilních telefonů má BT maximální dosah kolem 10m. BT je výhodný proto, jak již bylo naznačeno, že přenos probíhá „vzduchem“- takže na sebe zařízení nemusí přímo vidět. V případě mobilních telefonů se BT používá např. k výměně dat mezi mobily, bezdrátovému připojení headsetu nebo připojení k notebooku…Z bezpečnostních důvodů se podle „pravidel“ BT musí dvě zařízení, která se spolu chtějí spojit, tzv. „spárovat“. Znamená to, že na obou zařízeních se musí při vytvoření spojení zadat zvolený kód a až pak lze posílat data atd. Všichni jistě znáte „vizitku“- tedy soubor standartu vCard, kde je jméno, příjmení, tel. číslo atd… No tím se právě dostáváme k principu samotného bluejackingu: Pro poslání vizitky se telefony spárovat nemusí.

Bluejacking tedy není žádné „hackování“- neboli napojení se na cizí telefon za použití nějaké bezpečnostní díry, ale prachobyčejné odeslání vizitky. Ve skutečnosti to vypadá asi tak, že si na svém mobilu nadefinujete vizitku, jenže místo jména nenapíšete „ing. Chroustal“, ale „Zapni si ten poklopec!“. No a když se nacházíte na nějakém místě s vysokou koncentrací lidí ji odešlete.O lidech provozujících bluejacking si něco povíme později, teď si budeme povídat o těch, díky kterým bluejacking vznikl- o lidech, kteří mají zapnutý BT a ve většině případů neví, co to vůbec je. V samotném principu technologie BT jsou totiž mechanismy, které bluejacking znemožňují: Když je BT vypnutý, nic se nepošle. No a i kdybyste byl někdo, kdo BT potřebuje mít neustále v pohotovosti (např. kvůli handsfree v autě), lze se velice jednoduše „zneviditelnit“ vůči ostatním. Můžete říct, že je neuvěřitelné že je něco takového možné, ale ona je to realita.
Vezměte si např. takovou Nokii 6310i - jeden z prvních telefonů s BT, na který jediná věc co se dá posílat jsou právě vizitky. Proč je tedy takové kvantum lidí, kteří na tomto mobilu mají BT permanentně zapnutý? Protože neví, co to BT je. A to je právě největší kouzlo bluejackingu. BJ jako takový je možný jen díky lidské neznalosti. Když pak vidíte člověka s 6310i, jak nevěřícně zírá na svůj displej, co že se mu to tam právě objevilo, neubráníte se minimálně ironickému úšklebku. Vezměte si situaci, když jedete přeplněným autobusem, jen tak z nudy si proskenujete okolí a naleznete nějaký telefon. Napíšete vizitku typu: „Máš vzadu na kalhotách díru“. No a když zahlédnete osobu s mobilem v ruce, jak se urputně otáčí a kontroluje své pozadí, máte jasno. Dostáváme se k dalšímu tématu- Bluejackerům, lidem kteří ví co to bluejacking je a aktivně ho provozují.

Bluejackeři jsou různorodí jako každá jiná komunita lidí. Jak je ale poznáme? Když proskenujeme okolí a nalezneme několik telefonů, kdo z nich je Bluejacker? .Uvedu příklad:
Nalezli jste telefony s těmito názvy: „K700i“, „0GR16F84“, „Floyd [SM]“ a „Pepa“. „K700i“ a „0GR16F84“ jsou velmi pravděpodobně lidé, kteří o bluejackingu nevědí. „Pepa“ je bluejacker, ale spíš jde o někoho, kdo si ve škole vyměňoval s kamarády obrázky nahých slečen a BT nechal zapnutý. „Floyd [SM]“ je téměř jistě bluejacker. Usvědčuje ho symbol [SM], který označuje komunitu bluejackerů ke které se hlásí (v našem případě se nejedná o klub vyznavačů sado-maso, ale o komunitu lidí siemensmania.cz). Nyní víme kdo je Bluejacker a jak ho poznáme. Jenže ne nadarmo se říká „Každý pes, jiná ves.“ A i samotní bluejackeři se liší tím, jakým způsobem bluejacking provádějí. Dovolil jsem si určit několik základních typů:

Parchant:
Nejčastěji pubertální výrostek, jemuž maminka za jedničku z chování koupila „fuckt nabusheney foun“. „Parchant“ se baví vulgárním nadáváním ostatním do pohlavních údů, hospodářských zvířat s pochybnou hygienou a tak dále… „Parchantů“ naštěstí po našich končinách moc neběhá a tak je setkání s ním raritní záležitostí asi jako s kolibříkem Trachiorea rebus.

Sniper:
„Sniper“ (ostřelovač) již není v našich končinách tak vzácný úkaz. Jde o člověka, který má BT v neviditelném módu a tak zasahuje svůj cíl jako jeho reálný vzor- nepozorovaně. Když vám z ničeho nic přijde vizitka „Dostal jsem tě. Floyd [SM]- vy začnete skenovat, leč na nikoho nenarazíte, nevěšte hlavu - právě jste se stali obětí snipera, který se zrovna rozhlíží po další oběti.

Kecálista:
Bluejacker, který je vždy ve viditelném módu (jako drtivá většina ostatních bluejackerů), vyhledává další „Kecálisty“ za účelem pokecat a vyměnit si nějaké ty obrázky, nebo třeba hry…

Fajnšmekr:
„Fajnšmekr“ je zvláštní úkaz mezi bluejackery. Fajnšmekrovi jde o to, vychutnat si vás. Ne vás urazit, zesměšnit. Ale vychutnat. „Fajnšmeking“ je věda. Je to téměř sociální inženýrství v malém- identifikovat cíl, odhadnout ho a podle toho zvážit další kroky. Až ho potkáte, uvidíte.

Spamer:
„Spamerovi“ jde o jedinou věc- poslat co nejvíce vizitek na co největší počet telefonů. „Spamer“ často užívá nějaký program pro bluejacking (o nich později), má nastaveno automatické odesílání vizitek a jen chodí a posílá…

Teď si jistě mnozí, kteří zatím o bluejackingu nevěděli a na stole jim leží telefon s BT, říkají: „Fajn, chci to zkusit, jak na to?“ V první řadě musím zdůraznit jedno: Bluejacking je jako každá jiná činnost především o lidech, kteří ho provádějí. Je jen na nás všech, jak to bude „venku“ vypadat. Když budou lidé ohleduplní, bude bluejacking zábavou a potěšením. Chci hlavně upozornit na tohle: když píšete někomu, kdo neví co je to BT a natož bluejacking, jedná se v podstatě o zásah do jeho soukromí. Jestli mě někdo začne přes BT nadávat, ignoruji ho. Je proti kodexu cti pravého Bluejackera komukoliv škodit. Když napíšete „Zavaz si botu.“, je to něco jiného než „Sleduju te ty parchante!“. O zprávách typu „SIM karta byla zformatovana“ se dá také polemizovat. Nevidím jedinou machrovinku na tom, když někomu neznalému něco takového pošlete… Anonymním nadáváním a urážením ostatních nic nezískáte - nehledě na to, že za blbce nebude adresát, nýbrž v tomto případě Vy… OK, pravidla znáte, jdeme na to!

Na svém telefonu si zapneme Bluetooth, zvolíme si vhodnou přezdívku a jdeme do ulic. Záleží jen na Vašem důvtipu a fantazii s čím se vytasíte, pamatujte ale na pravidla slušného chování. Ideální místa jsou ta, kde se pohybuje velké množství lidí (hypermarkety, MHD, Carrefour v době slev atd.). Jistě ale brzy poznáte, že práce s vizitkami je na některých telefonech celkem nepohodlná a pomalá. To si uvědomilo i pár chytrých hlav a daly vzniknout některým programům, díky kterým je práce s vizitkami značně příjemnější.

Je-li váš přístroj vybaven operačním systémem Symbian, sáhněte po programu s názvem BTJack. Tento program je poměrně spolehlivý a je k dispozici v češtině. Vlastníte-li „obyčejný“ telefon, vybavený Javou, můžete vyzkoušet BTExplorer. Je ale důležité vzít na vědomí toto: Aby program fungoval, musí mít Java v telefonu přístup k Bluetooth- mobil musí být vybaven MIDP2- jestli je Váš přístroj tuto Javu obsahuje zjistíte nejlépe na nějakých internetových stránkách věnovaných Vašemu miláčkovi.Uff jsme na konci přátelé. Jako definitivní tečku za tímto článkem nezbývá než uvést zásady, kterých byste se měli při svých aktivitách řídit:

- Nedělejte nic, co je v rozporu s právním řádem České republiky a pravidly slušného chování. Tím myslím: Posílání pornografie, výhrůžky, urážení atp.
- Nezahlcujte nikoho hromadným posíláním zpráv. Nemá-li objekt Vaší činnosti zájem s Vámi komunikovat, nechte ho na pokoji.
- Nemyslete si, že když umíte „jackovat“, že jste lepší než ostatní.
- Bluejacking je jako fotbal- nezáleží na tom kdo má lepší dres nebo kopačky- důležité je jak hraje. A jak hrají ostatní, se kterými je na hřišti.
  Diskuse k tématu
01.03.05 00:27  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Autor: koscik Co to vlastně je fenomén poslední doby zvaný bluejacking? Při vyslovení toho slov...weitless Zobrazit příspěvek
01.03.05 02:34  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Myslim že technologie Bluetooth je už přežitek,i když dle mého je to pořád výhodna a dobrá komunik...Anonymous Zobrazit příspěvek
01.03.05 04:45  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Hele jak je to s tim posilanim? podle me jde poslat i notes bez sparovani (alespon z myho S65)boarek Zobrazit příspěvek
01.03.05 10:45  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Ono zalezi hodne na tech telefonech na ktere se to posila - siemensy si na parovani moc nehraj...koscik Zobrazit příspěvek
01.03.05 12:41  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Fakt dobrej clanek, ocenuju, ze se to nevenuje ani tolik te technice jako spis te samotne "hr...Anonymous Zobrazit příspěvek
01.03.05 12:41  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    To je moje dilo. :)oookoook Zobrazit příspěvek
01.03.05 12:49  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Bude li zajem, muze se casem objevit dalsi clanek venovany spis prave ty technice...koscik Zobrazit příspěvek
01.03.05 12:51  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Smůla, že C65 nemá BT... :|jenda^^ Zobrazit příspěvek
01.03.05 12:53  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Bluetooth neni prezitek. Jedna vec je technologie a vyvoj a druha je praxe, neboli to co se po...koscik Zobrazit příspěvek
01.03.05 13:18  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Presne tak, BT rozhodne prezitek neni. Naopak, spis se teprve poradne rozjizdi :) Jeste bych do...huncut Zobrazit příspěvek
01.03.05 13:22  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Ano, toho jsem si vedom- nicmene v clanku je to s MIDP2 uvedeno v souvislosti s "obycejny...koscik Zobrazit příspěvek
01.03.05 13:59  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   [quote:24dfd800ff="koscik"] Bluetooth neni prezitek. Jedna vec je technologie a vyvoj...bugenhagen Zobrazit příspěvek
01.03.05 14:56  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   jaky siemensi podporuji Bluetooth ??modri Zobrazit příspěvek
01.03.05 15:10  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    S55, S65, SX1 v jave jen ty posledni dva.huncut Zobrazit příspěvek
01.03.05 15:11  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   koscik: jojo, vsak to nebyla oprava clanku, ale jen takove doplneni :)huncut Zobrazit příspěvek
01.03.05 15:31  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Good článek. Jen tak dál =D>Gwin Zobrazit příspěvek
01.03.05 17:58  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Škoda, že moje C55 nemá BT :cry: :mrgreen: 2koscik: Dobrej článek =D> nechceš zas...haldyr Zobrazit příspěvek
01.03.05 19:04  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Jojo, v pohode... Ja jsem to tam neuvedl vice mene zamerne abych nektere jedince nezmatl proto...koscik Zobrazit příspěvek
01.03.05 19:08  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   [quote:f5941320d8="haldyr"] Škoda, že moje C55 nemá BT :cry: :mrgreen: 2koscik: ...koscik Zobrazit příspěvek
01.03.05 19:24  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Tento clanok je natolko dobry ze ma presvedcil BJ vyskusat. Moc neholdujem veciam podobneho typu, ...diablo Zobrazit příspěvek
01.03.05 19:25  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Pak se pochlub s výsledky :wink: 8)jenda^^ Zobrazit příspěvek
01.03.05 19:29  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Pochvalim, dnes idem do jedneho podniku na party, tam urcite niekoho chytim :wink:diablo Zobrazit příspěvek
01.03.05 20:06  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Skutečně vynikajcí článek =D> =D> =D> :!: [b:5474727dc2]2 koscik:[/b:...Mr. Hahn alias ConPower Zobrazit příspěvek
01.03.05 20:07  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Taky taky těšim :wink:jenda^^ Zobrazit příspěvek
01.03.05 20:37  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   [quote:41cb1ec744="Mr. Hahn alias ConPower"]Skutečně vynikajcí článek =D> =D&am...koscik Zobrazit příspěvek
01.03.05 21:13  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Dost gut článek, můj přístí mobil bude mít na 100% BT. Copak ze mě asi bude? Fajnšmekr? Sniper? Je...BEZY Zobrazit příspěvek
01.03.05 21:21  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   heh ja mam BT a ze zacatku byla BTjacking sranda ale casem me to omrzelo.. znam i lepsi formy zaba...Bonfire Zobrazit příspěvek
01.03.05 21:23  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Jak tak na to koukam tak za ty lidi co navnadim k investici do bluetooth by mi z bluetooth.com...koscik Zobrazit příspěvek
01.03.05 21:45  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...   Jen je škoda, že Siemensy neumi sdilet složky s jinými mobily jako to umi SE. Takže nejdou ani pos...Dawdler Zobrazit příspěvek
01.03.05 21:51  Re: Vše co jste chtěli vědět o bluejac...    Vzdyt hry jsou posilat... Staci si najet ve "Spravci souboru" na .jar a normalne ho ...koscik Zobrazit příspěvek

1, 2 [vše]Starší  Nejstarší 

Zobrazit fórum
 
Nikdo nesmí bez souhlasu autorů kopírovat grafiku, texty ani cokoliv jiného z těchto stránek. Veškeré informace uveřejněné na těchto stránkách jsou určené pouze pro vzdělávací účely a nesmí být použity pro komerční využití nebo v rozporu se zákony. Autoři nenesou odpovědnost za nevhodné použití dat z těchto stránek.
Podrobnější podmínky.
   ©2003-2004 Radim Zeman | ©2004 Roman Gregor